MENU...
Facebook
NZOZ O-MED Aleksandra Plata
Certyfikowany Gabinet Badań Prenatalnych

USG

Badania USG wykonujemy na aparacie firmy GE VOLUSON E8 EXPERT.

Jest to  najwyższej klasy klinicznym stacjonarnym systemem ultrasonograficznym zaprojektowanym i oparty o technologię firmy KRETZ do zastosowań we wszystkich dziedzinach medycyny, a w szczególności w położnictwie i ginekologii.


9 tydzień - obraz 4D

Dla kogo są przeznaczone badania prenatalne ?

Według stanowiska PTG USG badania prenatalne powinny być oferowane wszystkim ciężarnym bez względu na wiek i inne wskazania jedynym wskazaniem jest ciąża.

W naszym ośrodku badania prenatalne wykonujemy wg zaleceń PTG USG oraz FMF London. Międzynarodowy Certyfikat wydawany przez fundację Profesora Kyprosa Nicolaidesa z Londynu jest uznanym standardem w diagnostyce wad genetycznych płodu. Metoda ta jest skutecznym narzędziem zwiększającym wykrywalność zaburzeń chromosomalnych. Certyfikat uprawnia do korzystania z oprogramowania które wylicza ryzyko wystąpienia abberacji chromosomowych.

Podczas badania prenatalnego I trymestru oceniana jest  anatomia płodu i diagnozowane lub podejrzewane obecności większości dużych wad płodu już między 11-14 t.c. oraz ocena markerów nieprawidłowości chromosomowych płodu tj. zespół Downa, Edwardsa i Patau. Badanie to pozwala ponadto na zidentyfikowanie kobiet ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz rozpoznanie ciąży wielopłodowej i diagnostykę kosmówkowości, która jest głównym czynnikiem determinującym ryzyko powikłań. Do markerów aberracji chromosomowych płodu ocenianych w I badaniu prenatalnym zaliczamy:
  • NT (nuchal translucency, przezierność karkowa)
  • NB (nasal bone, kość nosowa)
  • TR (tricuspid flow, przepływ na zastawce trójdzielnej)
  • DV (ductus venosus, przewód żylny)


22 tydzień - obraz 4D

W ramach tego badania oceniamy także budowę serca płodu co wiąże się z możliwością wykrycia części wad w sercu płodu.

Integralną częścią badania I trymestru jest test podwójny czyli oznaczenie białka PAPP-A i wolnej jednostki β HCG. Bez testu podwójnego nie możemy mówić o badaniach prenatalnych tylko o usg w I trymestrze ciąży.


22 tydzień - mruganie oczkiem- obraz 4D

W drugim badaniu USG po 20 tygodniu ciąży (18 - 22 tydzień) możemy wykryć lub wykluczyć wad rozwojowe u płodu takie jak rozszczep kręgosłupa, rozszczep podniebienia, wady serca, zniekształcenia kończyn.
W trakcie badania oprócz klasycznej biometrii płodu dokładnej ocenie powinien być poddany:

Za pomocą tych badań możliwe jest wykrycie około 95% wad rozwojowych u dzieckaKontakt

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD
OPIEKI ZDROWOTNEJ O-MED
Aleksandra Plata Babula

32-600 Oświęcim, ul. 11 listopada 3B/1
rejestracja: 33 844 08 11
poniedziełek - czwartek od godz. 9.00

Napisz do nas

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)